Asociația Constructorilor de Automobile din România arată faptul că, în luna noiembrie 2022, înmatriculările de autoturisme noi în Uniunea Europeană au crescut cu +16.3% față de noiembrie 2021, atingându-se un nivel de 829.527 unități.
Pe primele 11 luni din 2022 au fost înmatriculate un număr de 8.359.317 unități, o scădere cu -6.1% față de perioada similară din 2021.
În aceeași perioadă au fost înregistrate scăderi ale înmatriculărilor de autoturisme noi comparativ cu ianuarie-noiembrie 2021 în: Italia (-11.6%), Franța (-8.7%), Spania (-4.4%) și Germania (-2.4%) – România se situează pe poziția 13 în UE, cu un volum de 116.891 autoturisme noi înmatriculate, în creștere cu +7.4% comparativ cu ianuarie-noiembrie 2021.
În ceea ce privește constructorii de automobile, cele mai multe autoturisme noi înmatriculate în total Europa sunt reprezentate de grupul VW cu 2.515.398 unități, în scădere cu -8.0%, urmate de grupul STELANTIS cu 1.893.318 unități, în scădere cu –13.9%, HYUNDAY cu 986.860 unități, în creștere cu +4.6% și de Grupul Renault cu 945.552 unități, în scădere cu -3.6% (din care DACIA: 427.191 unități, în creștere cu +16.5% față de ianuarie-noiembrie 2021). Autoturismele marca Ford au reprezentat în ian-noi 2022 un număr de 474.719 unități noi înmatriculate, în scădere cu -1.8% față de perioada similară din 2021.






