Comunitatea românească din Ucraina a adresat autorităților de la Kiev o solicitare pentru ca sintagma „limba moldovenească” să nu mai fie utilizată la nivel de stat și în spațiul public.
Acest apel vine în urma schimbărilor recente din Republica Moldova, unde termenul a fost înlocuit cu „limba română” în Constituție și în toate legile.
Consiliul Național al Românilor din Ucraina, reprezentând comunitatea românească din regiunile Cernăuți, Transcarpatia, Odesa și Kiev, a adresat această solicitare către președintele Volodimir Zelenski, prim-ministrul Denis Șmigal și ministrul Educației și Științei, Oksen Lisovîi.
În cadrul solicitării, membrii consiliului insistă ca autoritățile ucrainene să rezolve în mod definitiv problema legată de predarea în inexistentul „limbii moldovenești” în școlile din regiunea Odesa și să asigure revenirea la predarea în limba română în aceste școli, conform unei programe identice cu cea utilizată în instituțiile de învățământ din regiunile Transcarpatia și Cernăuți.
„Oficial, «limba moldovenească» este recunoscută doar în Ucraina și în «republica moldovenească transnistreană» separatistă, o creatură a Kremlinului, asociere care nu i se potrivește deloc Kievului”, se arată în adresare.
În Ucraina locuiesc peste 400.000 de etnici români.
În martie 2023, Parlamentul de la Chișinău a decis să înlocuiască sintagma „limba moldovenească” în toată legislația, punând în aplicare o hotărâre a Curții Constituționale din 2013. Instanța a stabilit atunci că prevederea din Declarația de Independență privind faptul că româna este limbă de stat în R. Moldova prevalează asupra articolului 13 al Constituției privind „limba moldovenească”.





