ISU Neamț a anunțat faptul că o femeie de 38 de ani din localitatea Pluton a suferit arsuri la nivelul feței și un traumatism la mâna dreaptă, după ce i-a explodat o butelie în locuință. Explozia a fost urmată de un incendiu.
„Cauza probabilă de producere a incendiului este modulul greşit de verificare a etanşeităţii buteliei cu GPL prin utilizarea flăcării deschise, care a condus la explozia buteliei”, a spus purtătorul de cuvânt al ISU Neamţ, locotenentul Irina Popa.
Femeia a fost transportată la Centrul de Primiri Urgenţe Târgu Neamţ, pentru acordarea îngrijirilor medicale.
În vederea stingerii incendiului, pompierii s-au alimentat cu apă dintr-un pârâu, cu ajutorul motopompelor, deoarece locuința se afla la circa 500 de metri de drum.





