„𝗭𝗶𝘂𝗮 𝗠𝗼𝗻𝗱𝗶𝗮𝗹𝗮̆ 𝗮 𝗦𝗶𝗴𝘂𝗿𝗮𝗻𝘁̦𝗲𝗶 𝗣𝗮𝗰𝗶𝗲𝗻𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶, marcată anual în data de 17 septembrie, este o inițiativă globală a Organizației Mondiale a Sănătății (OMS). Pentru a evidenția un domeniu prioritar în ceea ce privește siguranța pacienților, în fiecare an OMS selectează o nouă temă a aceastei zile.
Recunoscând importanța critică a diagnosticelor corecte și în timp util în asigurarea siguranței pacientului, „Îmbunătățirea diagnosticului pentru siguranța pacientului” a fost selectată ca temă pentru anul 2024.
Siguranța pacientului începe chiar cu pacientul, cu preocuparea acestuia pentru propria sănătate și continuă, după stabilirea diagnosticului, cu respectarea tratamentului prescris.
Pentru că dorim să lucrăm împreună pentru siguranța dumneavoastră, vă oferim câteva recomandări:
Evitați automedicația, în special în ceea ce privește consumul de antibiotice. Mergeți la medic pentru a primi un diagnostic precis și un tratament adecvat.
Organizați-vă toate informațiile medicale înainte de a merge la medic pentru a fi siguri că nu ați uitat nimic (inclusiv aspecte care pot fi considerate delicate). Nu omiteți să povestiți despre vizitele la alți specialiști, alte rețete emise sau dacă luați alte medicamente sau suplimente decât cele recomandate de medic (vă protejați astfel împotriva interacțiunilor medicamentoase).
Respectați tratamentul prescris, programul de administrare, dozele recomandate și depozitați corect medicamentele (nu în bucătărie, baie). Verificați termenele de valabilitate ale acestora.
Eliminați corect medicamentele expirate sau neutilizate pentru protejarea mediului și a sănătății publice. Începând cu anul 2024, medicamentele expirate sau neutilizate trebuie returnate la centrele de colectare din spitale.
Vă invităm să accesați linkul https://tinyurl.com/45kf28k8 în care regăsiți o listă de recomandări privind gestionarea corectă a medicamentelor pentru siguranța pacienților.” a transmis Antibiotice Iași.





