Specialiștii ANPM evidențiază efectele negative ale arderilor de vegetație, printre care se numără:
– Arderea miriștii provoacă reducerea recoltelor culturilor agricole cu 25-35%.
– Două elemente de importanță majoră în circuitul biochimic, carbonul și azotul, se pierd total prin ardere.
– Fumul rezultat în urma arderii vegetației uscate se ridică în atmosferă până la circa 25 de kilometri și se poate răspândi pe distanțe foarte mari, crescând de până la 20 de ori cantitățile de pulberi în suspensie din aer și particulele de funingine PM 2,5.
– Eliberarea de cantități foarte mari de dioxid de carbon și alte gaze cu efect de seră, care sunt unele dintre principalele cauze ale apariției ploii acide.
– Animalele și păsările din perimetrele respective sunt ucise de asemenea incendii.
Conform OUG nr.195/2005 privind protecția mediului, arderea miriștilor, stufului, tufărișurilor, litierei pădurii și a vegetației ierboase sunt sancționate cu amenzi de la 7.500 de lei la 15.000 de lei pentru persoane fizice și între 50.000 de lei și 100.000 de lei pentru persoane juridice. Mai mult, în cazul în care aceste suprafețe se află în arii protejate sau pe terenuri supuse refacerii ecologice, arderile constituie infracțiuni și se sancționează penal.





