Un adolescent în vârstă de 17 ani a pierdut rapid lupta pentru viață, luni noaptea, în jurul orei 22:00, într-o tragică întorsătură de evenimente.
Evenimentul tragic s-a desfășurat la Pașcani. Tânărul a fost adus la Spitalul Municipal de Urgență din Pașcani cu ambulanța, după ce i s-a făcut rău într-un mijloc de transport în comun, în timp ce se întorcea spre casă.
Personalul medical a intervenit imediat și a depus toate eforturile pentru a-l salva. Cu toate acestea, în ciuda resuscitării timp de două ore, inima adolescentului a cedat. Autoritățile competente au fost notificate conform procedurii în astfel de situații.
„La data de 23 aprilie a.c., Poliția Municipiului Paşcani a fost sesizată de către reprezentanții unei unități medicale cu privire la faptul că un tânăr, de 17 ani a decedat la unitatea respectivă. Din cercetări a rezultat faptul că, în aceeași zi, acestuia i s-a făcut rău în timp ce se deplasa cu un mijloc de transport în comun pe raza municipiului Pașcani. La fața locului s-a deplasat un echipaj medical, băiatul fiind transportat la spital. Ulterior, în urma manevrelor de resuscitare, cadrele medicale au constatat decesul tânărului. Pe corpul persoanei nu au fost identificate urme vizibile de violență. A fost dispusă efectuarea necropsiei medico-legale pentru stabilirea cauzei decesului. În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de ucidere de culpă”, a anunțat Inspectoratul Județean de Poliție Iași.
Copilul era elev în clasa a XI-a, la Liceul Tehnologic ”Mihai Busuioc” din municipiul Pașcani și consuma băuturi energizante regulat.





